Kompostownik to miejsce albo zbiornik, który służy do produkcji kompostu. Wyróżniamy przy tym kompostowniki otwarte, zwykłe pryzmy, ale też kompostowniki zamknięte. Zobaczmy, dlaczego właśnie ten ostatni typ jest najlepszy do twojego ogrodu.
Czym jest kompost i jak przebiega kompostowania?
Kompost to bardzo cenny, naturalny nawóz, powstający z przerobionej przez mikroorganizmy biomasy. Powstaje w wyniku tlenowego rozkładu, który prowadzą między innymi pleśnie, bakterie czy dżdżownice. Jednocześnie kompost to doskonały sposób na usunięcie z domu odpadów biodegradowalnych, co przyczynia się do ograniczenia ilości wywożonych śmieci.
Rodzaje kompostowników
Jak już nadmieniliśmy we wstąpienie, możemy wyróżnić trzy najważniejsze typy kompostowników: pryzmy, otwarte oraz zamknięte.
Pryzmy to najbardziej pierwotna forma kompostownika, polegająca na wydzieleniu miejsca na kompost oraz składowaniu tam biodegradowalnych odpadów. Z całą pewnością to też najtańsza i najdłużej trwająca forma kompostowania.
Drugi typ to kompostowniki otwarte, które mają 4 ściany i pozbawione są wieka. Mogą być zbudowane z różnych materiałów, wykonane samodzielnie lub kupione gotowe. Lepiej niż pryzmy ograniczają powierzchnię kompostownika.
Ostatnia forma to kompostowniki ogrodowe zamknięte, które tworzą optymalne warunki do pracy mikroorganizmów, przyspieszając tworzenie kompostu. Zatrzymują ciepło powstające w czasie procesów i pomagają w uzyskaniu najlepszego nawozu. Również ograniczają miejsce na kompost i są estetyczne, więc świetnie sprawdzają się w małych ogrodach. Z tego też powodu warto wybrać ostatnią opcję, która nie tylko zadziała, ale też będzie wyglądać najlepiej.